14 C
Prague
Pondělí, 5 června, 2023

/

Upcyklace – unikátní metoda oživení starého nábytku

Co znamená dnes často skloňovaný pojem upcyklace? Je to proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality. Upcyklace vdechuje starým věcem nový život a přitom dbá na hodnoty životního prostředí. Upcyklovaný nábytek je originální a udržitelný způsob bydlení, který dodává interiéru neopakovatelné kouzlo.

Samozřejmě, že se dá každých pár let měnit opotřebovaný nábytek za nový. Pokud právě nejsou v pokladničce peníze, pomůže nebankovní půjčka Šikulka, půjčka Creditea či úvěr Rerum Finance. Mnohé nebankovní společnosti mají v nabídce produkt půjčka pro zadlužené klienty, takže i lidé s dluhy si mohou půjčit na nové zařízení domu či bytu. Ovšem jde to i jinak. S velkým množstvím kreativity a minimem nákladů.

Nový a svěží vzhled domova nemusí stát ani korunu

Upcyklace nábytku je jedním z nejlevnějších a nejpůsobivějších způsobů, jak nábytek oživit. Člověk nemusí být přímo kutilský guru, aby se do toho mohl úspěšně pustit. Stačí trocha fantazie a několik jednoduchých nástrojů a staré věci mohou znovu sloužit jako nové. Ušetří se peníze a hlavně životní prostředí.

Upcyklace vyžaduje čas a správnou tvůrčí náladu

Generální oprava starého nábytku musí být elegantní, nikoliv ošuntělá, proto je potřeba věnovat malému uměleckému dílu dostatek času. Nespěchat s impulzivním výběrem barvy nebo s časovým limitem, ve kterém je třeba práci dokončit, je základem úspěchu. V časovém presu se dělají zbytečné chyby, které mají neblahý vliv na celkový výsledek.

Než se člověk pustí do upcyklace, měl by se rozhodnout pro ten správný styl, který odpovídá domovu i osobnosti tvůrce. Není žádoucí, dělat příliš mnoho nového na jednom kousku nábytku. Pečlivé plánování upcyklace předem tuto chybu omezí.

Jednoduchý projekt na začátek

Ideální úvodní projekt upcyklace, který udělá dojem, je obyčejný jídelní stůl. Tento kousek nábytku má spoustu rovných linií a plochých povrchů a pracuje se s ním velmi jednoduše. K tomu, aby se ze starého a ošuntělého stolu stal výstavní kousek, stačí jen štětec a správná barva.

Nápaditý a originální vzhled zaručí použití jiné barvy na nohy a jiné barvy na desku stolu. Horní desku může majitel dokonce nechat v původním stavu a natřít jen nohy. Ukryjí se tak oděrky, škrábance a další známky opotřebení a přitom si stůl zachová svou původní patinu. 

Zářivé barvy se mohou schovat uvnitř

Hravý a netradiční způsob, jak oživit staré skříně, komody a police je natřít jejich vnitřní část nápaditou barvou. Zvenku může kousek nábytku barevně ladit a splývat se střízlivým interiérem. Po otevření však záblesk živé barvy zevnitř vykouzlí úsměv na tváři a zvedne náladu každému obyvateli domu a šokuje každou návštěvu.

Předchozí článekRozkládací sedačky zajistí praktickou, ale i estetickou funkci