14 C
Prague
Pondělí, 5 června, 2023

/

Minerál s dlouhou historií, to je chalcedon

Chalcedon zařazujeme do skupiny klencových minerálů. Samotný název chalcedon pochází z latiny a patrně je odvozen od tureckého města Chalkedon.

Zmínka o tomto kameni se objevuje už v díle Naturalis Historia Plinia Staršího jako označení pro průsvitný druh jaspisu. Zajímavé je, že další stopa se nachází i v knize Zjevení. Jde však o poznámku ojedinělou, historikové si proto nejsou jisti, zda se skutečně jedná o totožný kámen, který se pod tímto označením rozumí dnes.

Přímo pod tímto termínem se rozumí namodralý kámen, jehož odstín může přecházet až do světlé lila. Tyto tóny na pohled působí velmi čistě. Ve struktuře je pak jasně patrná květnatá nebo pruhovaná kresba. Do skupiny chalcedonů však patří řada zajímavých minerálů s odlišným zabarvením, neboť se tento pojem používá i jako zastřešující pro několik různých odrůd.

Zcela specifickým typem chalcedonu tzv. chalcedonová růže. Surový kámen skutečně na pohled růži připomíná. Nejedná se o o jakýmkoli způsobem upravenou podobu, o níž by se zasloužil zásah člověka, takto se chalcedony běžně vyskytují. Objevit jejich jedinečné kouzlo můžete i vy.