14 C
Prague
Pondělí, 5 června, 2023

/

Co dělat, aby oblíbený stříbrný řetízek či prsten opět zářili?

Milovaná stříbrný řetízek, zděděné stříbrné příbory nebo starožitný stříbrný svícen mají jedno společné: Postupem času nevypadají tak, jako kdysi.

Pravda, lp 15.10.2020 16:00 alobal, sůl, stříbro, šperk, Foto: Shutterstock
K čištění stříbrných šperků použijte alobal, horkou vodu a sůl.
Na jejich vzhledu se podepíše zub času, pokryje jejich nežádoucí tmavý povlak. Je to způsobeno chemickou reakcí, při které stříbro oxiduje. Jak oblíbené šperky či předměty opět vyčistit?

Aby se lžíce, prsteny nebo náramky opět leskly, je vhodné na předměty nanést tenkou vrstvu zubní pasty. Po krátké době působení zubní pastu omyjte vodou a předměty vyleštěte bavlněným hadříkem. Funguje to i se studeným popelem a vodou.

„Zašlé“ šperky je možné opět vyleštit směsí soli a citronové šťávy. Pokud sůl nahradíte sodou, zbavíte se i nepoddajných usazenin.

Prášek do pečiva je vhodný nejen na pečení, ale je ideálním prostředkem pro čištění stříbrných předmětů. Na starou zubní kartáček naneste prášek zředěný s trochou vody a takovou připravenou pastou pak předmět jemně vydrhněte.

Do skleněné misky nalijte asi šálek vroucí vody a rozmíchejte v ní lžíci kuchyňské soli. Do připraveného koupele vložte alobal a na pár vteřin ponořte i stříbrný šperk či předmět. Když ho vyberete, osušte ho hadříkem. Alobal zůstane černý, ale stříbrné šperky se vyčistí.