Používáte v kuchyni dřevěné pomůcky? Jak se staráte o vařečky či lžíce?
Pravda 17.12.2020 09:00 vařečka, vařečka, dřevo, dřevěná varechaFoto: Shutterstock, Markýza
Používáte v kuchyni dřevěné vařečky?
Někteří nedají na přírodní materiál, jakým je dřevo dopustit, jiní se mu v kuchyni vyhýbají, protože jejich čištění může být problematické. Choroboplodných zárodků a bakterií se však dá hygienicky zbavit iu dřevěných pomocnících do kuchyně.
Jistě, ve dřevě se tvoří malé prasklinky v těstě, které jsou ideální živnou půdou právě pro bakterie, mikroby a viry. Navíc při pravidelném používání v kuchyni ztrácejí dřevěné vařečky či lžíce zcela přirozeně svou barvu, mírně se deformuje i jejich tvar.
Pravidlo, které zřejmě všichni znají – speciální neošetřené vařečky a dřevěné předměty nepatří do myčky, v níž by se vlivem horké vody a následného rychlého sušení zdeformovaly.
Jak je tedy čistit? Na jejich hygienické vyčištění si připravte horkou vodu – pomocí vody a kartáčku na čištění jejich omyjte ihned po použití. Následně je ale pořádně otřete a nechte volně vysušit v přirozeném prostředí, zpět do zásuvky, skříňky či na poličku jejich vraťte až dokonale suché.
Dřevěné předměty se často v kuchyni obarví, když je používáme při přípravě jídla. Jak jim navrátit původní barvu? Během noci je ponořte do vody s octem, sodou či citrónovou šťávou. Dalším tipem je vařící voda se špetkou soli – dřevěné předměty v ní nechte povařit asi 5 minut, následně je pořádně vysušte. I jedlý rostlinný olej je dobrý pomocník, z času na čas jím přetřete dřevěné předměty v kuchyni – olej zabrání pronikání bakterií do dřeva a prodlužuje jeho životnost.
Vařečky či lžíce zvyknou časem ztmavnout – i zde se nabízí jeden tip. Dříve, než jimi zamícháte jídlo v hrnci, jejich ponořte do studené vody, následně se do nich „nevpije“ tolik tuku z jídla a vařečky neztmavnou.
Tip redakce: stylové malé spotřebiče.