Natírání a malování není jen tak. To, jak malování dopadne a především jak dlouho nátěr vydrží, než se začne odlupovat, záleží na mnoha faktorech. Důležitá je nejenom pečlivá příprava povrchu, ale také volba malířského náčiní. Nabízí se štětec, štětka, váleček a stříkací pistole.
Hlavním parametrem při výběru vhodného malířského náčiní je nejenom materiál natíraného povrchu, ale také čas, který jste ochotni malování či natírání věnovat.
Na dřevo štětec
Dřevěné povrchy se například vždy nejlépe natírají štětcem, který mořidlo, lak i lazuru nejlépe vpraví hluboko do struktury dřeva. Bez štětce se rovněž neobejdete při natírání žebrových radiátorů. Ideální je k jejich natírání tzv. štětec zárohák. Pro hladký nátěr desek je spolu se štětcem možné použít i váleček. To samé platí na drátěné ploty. Malování štětcem ale má jednu nevýhodu – je časově velmi náročné.
Váleček versus štětka
Časově úspornější je váleček, po kterém stále sahá spousta lidí při nátěrech zdí. Vybavíte-li se patřičnou násadou, dokonce místnost vymalujete i bez schůdků či štaflí. Bez problému zkrátka dosáhnete až na strop. Ovšem pozor, váleček je vhodný pouze v případě hladkého povrchu, na ten hrubší je vhodný se vybavit štětkou.
Na velké plochy s pistolí
Máte-li před sebou natírání velkých souvislých ploch, rozhodně vám přijde vhod stříkací pistole. Ta barvu, lak či glazuru ani tak nenatírá, jako spíše rozprašuje. Drobné kapičky se pak slévají v souvislý nátěrový film. Stříkací pistole na barvu navíc nachází své uplatnění i při nátěrech strukturovaných povrchů, jako jsou zdiva, ploty, okna i zmíněné radiátory.
Výhody stříkací pistole
Hlavní výhodou stříkacích pistolí je, že po sobě na rozdíl od štětců nezanechávají žádné stopy. Při jejich správném používání nehrozí ani rozlití či stékání nátěrové barvy. Nejvýraznější je ale časová úspora a spotřeba nátěrového materiálu. Se stříkací pistolí zkrátka máte vymalováno raz dva.