19 C
Prague
Úterý, 17 května, 2022

/

Stop koroně a bezpečné cestování: Jaká forma přesouvání je nejlepší?

Letadla
Nejčastějším předsudkům o letecké dopravě je obava, že se infikujete rychleji, protože dýcháte „použitý“ vzduch. V letadle však může být kvalitnější vzduch jako v průměrně vybavené kanceláři a téměř jistě jako ve vlaku či v autobuse. Celý se totiž vymění každé 2 až 3 minuty ve srovnání s 10 až 12 minutami v klimatizované budově (studie ze státu Indiana).

Je to proto, že většina letadel používá vysoce účinný vzduchový filtr částic Hepa – nasává i čerstvý vzduch zvenčí, tedy nerecykluje jen ten vnitřní. Problém v letadle je spíše možná blízkost ostatních cestujících, která zvyšuje riziko přenosu, rovněž různé nakombinovaných cestující na letištích a možné kontaminované povrchy. Právě proto letiště velmi často dezinfikují. Sporná je i kvalita konkrétního letiště.

Vlaky a autobusy
Nejbezpečnější je samozřejmě auto s posádkou, jejíž dvoutýdenní historii znáte. Riziko infekce v prostoru autobusu či ve vlakových vozech závisí zejména na koncentraci cestujících a dynamiky vašeho cestování, tedy kolik prostředků cestou vystřídáte. V autobuse je ideálně šachovnicové (nebo ještě rozptýlenější) sezení. Ve vlaku se vyplatí připlatit si první třídu nebo zvolit vůz s kupé, ve kterém se nevystřídá tolik lidí, a v kupé pravidelně a co nejčastěji větrat.