2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Není to obyčejná chřipka: Uznávaný plicní lékař mluví o přetrvávajících následcích koronavirusu

Přestože v Čechách mnozí včetně celebrit COVID-19 bagatelizují a přirovnávají ho k obyčejné chřipce, někteří tuto infekci berou vážně. Včetně plicního lékaře Vladimíra koblížkovi.

„NENÍ TO CHŘIPEČKA“
Pneumolog a přednosta Plicní kliniky v nemocnici v Hradci Králové Vladimír Koblížek s kolegy zkoumá pacientů po překonání COVID-19. Zjištění lékařů potvrzují, že COVID-19 není jen obyčejná „chrípečka“. Lékaři ve své studii zkoumali 79 lidí a jejich cílem bylo mapovat následky onemocnění novým koronavirus.

Překvapením je, že téměř polovina pacientů, kteří měli mírné příznaky COVID-19 a mohli proto léčit doma, má ještě tři měsíce po infekci problémy s dýcháním. Lékaři pacienty zkoumali i CT a RTG vyšetřením.

Problémy s dýcháním VEDENÝ
„U poloviny pacientů jsme našli lehce narušené funkce plic. Nejčastěji šlo o sníženou schopnost přenosu kyslíku v oblasti plicních alveolů, méně často (v 7%) šlo o pokles kyslíku při zátěži a některé další změny. Přibližně u 20% nemocných vyšetření plic prokázalo určité zbytkové postižení plic, „tvrdí pro lidovky.cz Koblížek.

Průměrný věk vyšetřovaných byl 45 let. Z nich 65 bylo léčeno doma, 14 v nemocnici.

Zhoršené funkce plic se ještě tři měsíce po infekci u poloviny lidí projevovali zhoršeným dýcháním v 21%, přetrvávajícím kašlem v 10%, únavou v 17% a bolestmi na hrudi v 9%. Porušený čich má 28% a chuť 9% ze zkoumaného vzorku lidí.

JAK BUDE DÁLE?
Studie pokračuje zkoumáním účastníků, v nejbližším roce dvakrát zopakují své vyšetření, aby sledovali zda a jak rychle se zdraví plicím vrátí. Zároveň budou lékaři u těchto pacientů měřit hladiny protilátek a odolnosti imunitního systému a zkoumat odolnost vůči opětovné infekci.

Je důležité nezapomenout, že studie z celého světa ukazují, jak nový koronavirus napadá nejen plíce, ale i cévy, mozek či srdce. Plicní komplikace tedy nejsou zdaleka to jediné, co nás na infekci může trápit. Nejčastějším důvodem, proč lidé s COVID-19 přicházejí na hospitalizaci, jsou však dýchací potíže spojené s nízkou hladinou kyslíku.

Nepodceňujme OPATŘENÍ
Mnozí zľahčovatelia této infekce tvrdí, že nejlepší je nechat infekci „přehnati“ a jde se dál. Stále více lékařů, ale i pacientů upozorňuje, že problémy spojené s nákazou se mohou na našem zdravotním stavu odrážet i několik měsíců snižovat naše pracovní výkony, kvalitu života i zhoršovat psychický stav po překonání infekce.

Pro slovenské Ministerstvo zdravotnictví se rozhodli promluvit i Slováci, kteří sami koronavirus překonali. Ve videu přiblížili příznaky i stav, ani u nich nešlo o lehké onemocnění:

Nesmíme proto podceňovat opatření spočívající v rozestupech, používání roušek a hygieně rukou. Pokud se necítíte dobře, nechoďte mezi lidi, nebagatelizujte možné náznaky nákazy a nevěřte ani lžím