2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?

Zaznamenali ho už na všech kontinentech kromě Antarktidy. Děsí, ohrožuje a zabíjí. Víte, jak se proti novému koronavirus chránit? Nový koronavirus si vysloužil i pojmenování COVID-19.
Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
Vědci předpokládají, že jeho nositelem jsou netopýři, na člověka se však přenesl pravděpodobně přes živé cibetky prodávané na čínském trhu Wu-chan, který je i ohniskem nákazy.

Poprvé nákazu zaregistrovali ve střední Číně 31. prosince 2019. První obětí se stal 61-letý muž, který zemřel 9. ledna po těžkém zápalu plic. Město s 11 miliony obyvatel se po potvrzení dalších případů dostalo do karantény. Brzy se v ní ocitli i další čínské města. Zastavila se veřejná doprava, obyvatelům zakázali opustit město a z domovů měly vycházet jen nezbytně.

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
Jak se virus projevuje?
Jako chřipka. Nemocný má vysokou teplotu, kašle, má rýmu, bolí ho svaly a klouby a těžko se mu dýchá. Další vyšetření mohou odhalit zápal plic. Inkubační čas nemoci je různý, od 2 do 14 dní, průměrně však 6 dní. Bohužel na toto onemocnění ještě neexistuje lék, ověřená vakcína a nezabírají ani žádné antibiotika. Lékaři zatím léčí pouze jeho symptomy.

Můžete se nakazit?
Nejohroženější jsou lidé, kteří se dostali do přímého kontaktu s nemocným. Tedy pokud jste nebyli v zemi, kde se nový koronavirus vyskytl nebo jste nebyli v blízkém kontaktu s člověkem, který takovou krajinu navštívil, ale máte příznaky chřipky či jiného respiračního onemocnění, pravděpodobně jste jen obětí chřipkové sezóny.

Nepodléhejte panice a vyhledejte svého lékaře. Nový koronavirus se totiž přenáší z člověka na člověka vzduchem, podobně jako chřipka – tedy kapénkovou infekcí. Údajně musíte být s nemocným v úzkém kontaktu delší dobu. Podle čínských úřadů však začíná šíření nového koronavirus sílit. Na rozdíl od SARS je zákeřnější v tom, že je infekční i v inkubačním období, tedy v době, kdy se u nakaženého ještě neprojevují žádné příznaky.

Lidstvo v ohrožení: Co pomůže proti nové pohromě koronavirus?
S čím máme dočinění?
COVID-19 je virus, který infikoval tisíce lidí a už téměř tři tisíce jejich zabil. Může způsobit obyčejnou rýmu, ale i těžké komplikace. Je „příbuzným“ jiných stejně známých koronavirus. Patří sem například SARS (odborně SARS-CoV), se kterým lidstvo bojovalo v roce 2002, no a jeho méně známý „bratr“ MERS (odborně MERS-CoV). Ten řádí v roce 2012.

Virus SARS se v Číně přenesl pravděpodobně z netopýra na kočku a z ní na člověka. V případě MERS-u to bylo z velblouda na člověka. Nákaza se začala šířit ze Saúdské Arábie. Nový koronavirus se prý nápadně podobá MERS. Oba viry mají podobné příznaky. Naštěstí COVID-19 nemá až takový závažný průběh – zdravotníci zaznamenali „jen“ 2- až 4-procentní úmrtnost. V případě viru MERS šlo až o 34,5 procenta.

Chraňte se!
Bezpečnostní opatření:

  • Pravidelně a důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou. Ideálně 20 sekund a více.
  • Pokud nemáte k dispozici mýdlo, použijte dezinfekční prostředek na bázi alkoholu.
  • Když nemáte možnost si umýt nebo vydezinfikovány ruky, nechytejte se mini oči, ústa a nos a při kašlání a kýchání si dejte před ústa papírový kapesník. Vyhoďte ji do koše.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří jeví známky respiračního onemocnění, a pokud jste nemocná vy, vyhledejte lékaře.
  • Když jste se vrátili ze zasažené oblasti v zahraničí, měli byste se přísnější sledovat nejbližších 14 dní. Pokud se u vás projeví kašel, bolest v krku, horečka a dušnost, volejte svému lékaři. Řekněte mu o příznacích a nezapomeňte uvést, že jste byli odcestovala.