2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Koronavirus: V Česku za pátek potvrdily 11 105 nových případů

Do statistik od pátečního podvečera přibylo dalších 11 úmrtí, celkově na onemocnění COVID-19 v zemi zemřelo 1283 lidí.
Denní nárůst nových případů koronavirus v České republice v pátek poprvé překročil desetitisícové hranici, kdy laboratoře potvrdily 11 105 infikovaných. S odvoláním na aktualizované údaje českého ministerstva zdravotnictví o tom v noci na sobotu informoval zpravodajský portál iDNES.cz.

Do statistik od pátečního podvečera přibylo dalších 11 úmrtí, celkově na onemocnění COVID-19 v zemi zemřelo 1283 lidí. V českých nemocnicích je hospitalizováno 3120 lidí s koronavirus, z toho 551 ve vážném stavu.

Aktivních případů je 92.736. Ačkoli většina lidí má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných roste. Podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 3120 pacientů s koronavirus, ve vážném stavu je 551 z nich.

Od března se v České republice koronavirus prokazatelně infikováno 160 112 lidí. V říjnu se celkový počet již více než zdvojnásobil, přibylo přes 89 000 případů. Tento týden denní přírůstky poprvé překročili hranici 9000. Ve středu laboratoře odhalily 9544 případů, ve čtvrtek to bylo 9718.

Zpřísněná protiepidemické opatření

ČR má od začátku měsíce vyšší denní přírůstky jako mnohem větší Německo. Téměř dvojnásobný je ve srovnání s koncem září počet úmrtí, počet hospitalizovaných s koronavirus už je trojnásobný a k trojnásobku se blíží i počet pacientů ve vážném stavu.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymulu bude počet nakažených přibývat ještě deset dnů až dva týdny. Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou 3-4 procenta nakažených, z toho 20 procent bude ve vážném stavu.

Kvůli nepříznivému vývoji epidemie platí v celém Česku od středy zpřísněná protiepidemické opatření. Všechny školy od základních po vysoké přecházejí na distanční výuku, výjimku mají třídy pro děti se speciálními potřebami. Uzavřená jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Školy mají být zatím zavřeno do 1. listopadu.