2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Evropští kontroloři pustí zpět do provozu letadla typu Boeing 737 MAX

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) se blíží k rozhodnutí o povolení návratu letadla Boeing 737 MAX na oblohu po tom, jak bylo celosvětově uzemněno po dvou tragických nehodách.

Výkonný ředitel EASA Patrick Ky uvedl, že je spokojen s tím, že díky změnám je letadlo dostatečně bezpečné na návrat na oblohu před koncem tohoto roku. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Úroveň dosažené bezpečnosti je pro nás dostačující,“ citovala agentura Bloomberg ředitele EASA.

Patrick Ky podle ní řekl, že vývoj dalšího senzoru potrvá 20 až 24 měsíců a agentura projednala s Boeingem „fakt, že s třetím senzorem bychom mohli dosáhnout dokonce vyšší úrovně bezpečnosti“.

EASA pro Associated Press uvedla, že článek Bloombergu je přesný. V odpovědi agentura dále konstatovala, že „nyní je v procesu zkoumání konečných dokumentů před navržením směrnice o letové způsobilosti pro Boeing 737 MAX, kterou pravděpodobně zveřejní příští měsíc pro veřejnou konzultaci“.

Po ukončení konzultace se zveřejní konečná směrnice o letové způsobilosti, dodala EASA. Podle Bloombergu proces veřejné konzultace bude trvat čtyři týdny.

Letecké společnosti začaly využívat stroje Max v roce 2017. Téměř 400 těchto letadel bylo v letecké dopravě v době, kdy byly uzemněny v reakci na nehodu v Indonésii v roce 2018 a v Etiopii v roce 2019.