2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Dostali jste výpověď z nadbytečnosti? Může to být jen zástěrka

Jeden z nejčastějších důvodů vyhazovu z práce tvoří výpověď pro nadbytečnost. Je pochopitelné, že si firmy potřebují nějak regulovat počet zaměstnanců, přizpůsobovat se trhu a tomu, jak se jim zrovna daří. Někdy je tak zkrátka potřeba nějaké zaměstnance vyhodit, případně se zbavit někoho, kdo pro firmu není přínosem. Jaké to je ale ze strany zaměstnanců? A dá se proti tomu nějak bránit?

Oprávněný důvod k vyhazovu

Pokud jste zaměstnanec, můžete podat výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo dokonce i jen tak, neodůvodněně. Oproti tomu zaměstnanec musí výpověď zaměstnance nějak odůvodnit jedním z důvodů uvedených v zákoníku práce. Jedním z nich je právě již uvedená nadbytečnost, nebo jak zákoník práce udává, je možné dát zaměstnanci výpověď „stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách“. Pokud dostanete výpověď z nadbytečnosti, čekají vás ještě dva měsíce práce a dvě výplaty. Zároveň byste měli získat i nárok na odstupné ve výši měsíčního platu za každý započatý rok odpracovaný pro vašeho zaměstnavatele. Nejvýše však ve výši tří platů.

Možnost odvolání

Jestli jste dostali výpověď pro nadbytečnost, zkontrolujte všechny formální náležitosti. Možná se vám povede najít nějakou formální chybu, která způsobí neplatnost výpovědi. Byla vám písemná výpověď doručena do vlastních rukou? Ospravedlnění tohoto typu výpovědi musí předcházet rozhodnutí o organizační změně ve firmě, víte o nějakém takovém rozhodnutí, které vaši firmu v poslední době potkalo? Někdy se může stát, že zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti využije proto, aby se zbavil nepohodlného zaměstnance. Dokonce pak třeba na stejnou pozici přijme někoho nového. V takovém případě máte možnost se proti výpovědi odvolat a ona tak bude neplatná. Platí to ale pouze tehdy, pokud podáte žalobu do dvou měsíců od doby, kdy měl váš pracovní poměr skončit.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.