2.9 C
Prague
Pondělí, 17 ledna, 2022

/

Déšť ovlivňuje i sklizeň podzimních plodin, zemědělci jsou ve skluzu

Zemědělci jsou při pracích na polích ve velkém skluzu. Uvedl to pro TASR Matej Korpáš z tiskového oddělení Ceské zemědělské a potravinářské komory (SPPK).

Ve více regionech je podle jeho informací v důsledku nepříznivého počasí velké riziko, že ani nedojde k dokončení sběru podzimních plodin, jarním vyorávkam a osevu ozimů.

Přiblížil, že aktuálně je v Česku posbíraných pouze přibližně 23% kukuřice na zrno, přičemž v minulém roce bylo v tomto čase posbíraných přes 70%.

Cukrová řepa je sklizena na 35% a brambory na více než 80%. „Se sklizní slunečnice budou naši zemědělci postupně finišovat,“ poznamenal.

Vydatné srážky na rozsáhlém území Slovenska podle Korpáša výrazně zpomalují práce na polích. Tento jev již ohrožuje dodržení skoro všech agrotechnických úkonů.

Problém je nejen se sběrem, ale i založením nové sklizně. Například v okrese Galanta byla setba v minulých letech v takovém čase provedena na přibližně 80%. „Aktuálně však evidujeme pouze necelých 45% uvažované plochy,“ upřesnil.

Dodal, že při sklizňových pracích zemědělci předpokládají i určitý výpadek produkce. Deštivé počasí je často doprovázeno i poměrně silným větrem, což způsobuje polehnutí porostu, docházet může ik opadávání klasů kukuřice a ke zvýšení rozmnožení houbovitých chorob. Oddalování sklizňových prací zároveň zvyšuje možnosti poškození úrody myslivost.